Obrázek

Články / Trango XC²

Fotka

Recenze Trango XC² od Dust of Universe

17. 7. 2012 / šnajby

Omluvte prosím amatérský překlad této recenze, pro anglicky mluvící doporučuji číst originál který nejdete zde.

UP Trango XC2 S/M (80 – 95 kg)
Úzké popruhy, bezopletové šnůry, moderní vzhled, nylonové výztuhy od náběžky až do 3/4 hloubky křídla, nádherný design… To a ještě mnohem více je Trango XC2, velikosti S/M, v kategorii EN-C, rozložené na startu a připravené vzlétnout. Letěl jsem na něm se sedačkou Genie Lite (velikosti M) s celkovou vzletovou hmotností 90 kg.

Start:
Stačí lehce zatáhnout za „áčkové“ popruhy a křídlo vyletí svižně nad hlavu. Při silném větru je lepší ho přibrzdit cca v 75% potřebné výšce, aby nedošlo k předstřelu.
Podmínky byly v den, kdy jsem Trango XC2 zkoušel, ze začátku neklidné a turbulentní. Stoupáky měly velmi malá jádra a foukal východní vítr. Takže to bylo „veselé a hravé“, ale o to lépe se mi tohle nové křídlo testovalo, jelikož mi to umožnilo pořádně ho vyzkoušet.

Za letu:
Nemohu říct, že Trango XC2 by bylo stejně mírné jako jiná křídla kategorie EN-C, které jsem testoval dříve. Ihned po startu Vám předvede takový výkon a chování, které mi spíše připomíná chování starých „déček“.
Vzpomínám si, jak jsem četl na oficiálních webových stránkách UP, že tohle křídlo je určené pro závodní piloty, kteří ještě nechtějí létat ve vyšší závodní kategorii a cítí se bezpečněji, když vědí, že Trango XC2 je v kategorii EN-C. S tím naprosto souhlasím.
Létat na Trangu XC2 je stejný pocit, jako když samurajský bojovník rozřezává nepřítele svým mečem (Katanou).
Pokud hledáte nějakou účinnou zbraň k pokořování dlouhých přeletů, Trango XC2 je Vaším klíčem k úspěchu. Žádná termika ho jen tak nemine.
Tohle křídlo je velmi pevné a celistvé, dává jasné signály a pohybuje se „jako jeden muž“. Je potřeba přesně využít jeho energii a dát se správnou cestou.

V termice:
Tím největším a patrným plusem tohoto kluzáku je jeho vynikající schopnost stoupat v termice! A to říkám na rovinu, po odlétání téměř všech nových křídel v kategorii EN-C s podobnými letovými vlastnostmi… Při setkání s náhlým stoupákem v silné termice i s malými bublinkami je Trango XC2 naprostá jednička a bude stoupat jako pružina! Ve slabším stoupání do 3 m/s by Vaše vzletová hmotnost měla být ideálně někde v polovině váhového rozmezí (nebo spíše níže), abyste stoupali ještě efektivněji.

Řízení:
Překvapivě je Trango XC2 se štíhlostí 6.8 velmi hbité. V klidné termice je s křídlem radost točit. Je krásně stíhlé a výkonné. Za méně klidných podmínek, pokud i jádra stoupáků jsou rozbitá, se musí mnohem pohotověji regulovat energie kluzáku a cílenými zásahy do řízení ho trochu umírnit. Ale musím říct, že je to jednodušší než na některých „déčkách“.
Chod (rozsah) řízení je poměrně krátký a přesný, s běžnou silou.

Výkon:
Pokud porovnám jeho klouzavost s nejlepšími křídly třídy EN-C v současné době, Trango XC2 se hravě umístí na samotné špičce. Při klouzání za klidných podmínek a s minimálním protivětrem je rozdíl oproti ostatním téměř zanedbatelný, ale pokud letíte po hřebeni s větším výskytem stoupavých proudů a v silném větru, Trango XC2 má jednoznačně navrch.
Speed bar se šlape celkem lehce. I při maximálním sešlápnutí je křídlo velmi stabilní a dosahuje rychlosti okolo 56 km/h s velmi působivým úhlem náběhu na náběžnou hranu.
Velké uši jsou stabilní a snadno proveditelné. Ve spojení se speedem průměrně klesá okolo 4 m/s.

Závěrem:
Zrodila se nová generace křídel firmy UP! Své návrhy a nápady promítl do Tranga XC2 designér František Pavloušek a podobně jako jeho Venus 2 je tento kluzák velmi výkonný a dynamický.
Trango XC2se svou vynikající schopností stoupání a s rychlými reakcemi bude jistě výkonnou a nebezpečnou zbraní v cross-country soutěžním létání.
Přestože je zařazené do kategorie EN-C, rozhodně není pro každého! Jen dobrý pilot toužící po létání na vyšší úrovni si opravdu užije tu čistou radost, která Vás při letu na něm zaplaví.
Pokud jde o stoupání a efektivitu, Trango XC2 poráží v současnosti všechny ostatní kluzáky v kategorii EN-C.

Foto & videoTOPlist